Manchester City fiton Ligën e Kampionëve

Manchester City e ka fituar trofeun e Ligës së Kampionëve, pasi në finale e mposhti Interin me rezultat minimal 1-0.

Golin e vetëm për Qytetarët e shënoi Rodri në minutën e 68’.

Ndeshja është përshkruar me shumë raste të krijuar nga dy anët gjatë gjithë ndeshjes. Rastin e parë serioz në ndeshje e pati City me anë të Bernardo Silvas, në minutën e 5’, por që i njëjti nuk e gjeti cakun e golit. Gjatë pjesës së parë tentoi edhe Erling Haaland, por që goditja e tij shkoi direkt në portier.

Në pjesën e dytë, City e gjeti golin më në fund në minutën e 68’, me anë të Rodrit, i cili realizoi një gol të bukur. Interi menjëherë pati mundësi ideale me Romelu Lukakun, i cilli nuk gjeti golin.

Lukaku pati edhe një moment tjetër në minutën e 88’, por goditi plogësht në portier.

Kështu ndeshja në fund përfundoi me rezultat 1-0 në favor të Cityt.

City me këtë rast shkruan historinë, duke e fituar këtë trofe për herë të parë në histori të klubit. /Klankosova.tv.