Gliha: Ndaj Zvicrës dhe Bjellorusisë vetëm për renditje, keq që kemi vetëm 10 pikë

Përzgjedhësi i Kosovës Primoz Gliha thotë se dy ndeshjet i fundit “Dardanët” i zhvillojnë vetëm për renditje.

Kosova ka më pak se një për qind shanse për të avancuar, pasi duhet të fitojnë ndaj Zvicrës dhe Bjellorusisë, si dhe të njëjtën kohë Rumania ta mposht Zvicrën, si dhe

Sidoqoftë, ky “skenar” është i pamundshëm edhe për Glihan, që së fundmi tha se është ‘gjynah’ që Kosova ka vetëm 10 pikë dhe që dy ndeshjet e fundit i zhvillojmë vetëm për renditje botërore.

Nëse do të fitonim, ti quaj “pikë normale” ndaj Andorrës që ishte barazim, humbëm dy pikë dhe sikur të kishim vetëm një barazim me Bjellorusinë, do të kishim tre pikë më shumë pra do të ishim tre pikë prapa Rumanisë, do të ishim në garë për Euro”.

Edhe sikur të merrnim barazim në Rumani, ata do të kishin 14 pikë ndërsa na 11… do ishim në lojë sërish, por tashmë u kam treguar për padrejtësitë dhe gjyqtarin. Mora kombëtaren kur kishte vetëm tre pikë në katër ndeshje. Por është çfarë është, i luajmë dy ndeshje e fundit për renditje”.

Tekniku slloven komentoi edhe fitoren ndaj Izraelit, duke shtuar se përpos gëzimit kishte ndjenja të fajit pasi ia vështirësoi gjasat kombëtares izraelite për të avancuar tutje.

Kam luajtur tre vite në Izrael, e di mentalitetin dhe mendimet e tyre. E di si është jeta në Izrael. Për mua, organizimi ishte spektakular. Në të gjitha nivelet, nga ndeshja para lojës, në lojë dhe pas saj. Gjithçka ishte perfekte. Sigurisht kishte polici të Izraelit dhe kjo është normale pasi janë gjithmonë bashkë me shtetin e tyre”.

Në fund, si kosovarët ashtu edhe izraelitet morën lëvdata për oganizimin. E dija që nuk do të kishte asnjë problem, sepse është mentaliteti i kosovarëve”.

“Fishkëllimat? Epo, ka pasur fishkëllima edhe në ndeshjet e kaluara. Fishkëllimat janë “sport nacional” në fushën e futbollit”. E di që duket çuditshëm por kisha ndjenja të ndryshme, gëzim për fitore por disi në faj që i mposhtëm dhe i distancuam nga mundësia për t’u kualifikuar në Kampionat Evropian. Për dallim nga Rumania, ku kishte një shtyrje prej një ore, pastaj ato vendime të çmendura të gjyqtarit që na dha karton të kuq. Në Rumani ishte padrejtësi, dhe izraelitët na uruan pas ndeshjes”.

Pesë lojtarë nga liga e Kosovës luajtën në kombëtare. Asnjëherë në histori të kombëtares së Kosovës nuk ka ndodhur që 80 për qind e kombëtares të jetë e lindur në Kosovë. Na mungoi Amir Rrahmani. Njeri i shkëlqyer, jetoi në Kroaci për shumë vite. Por, ata lojtarë luajtën shkëlqyeshëm, mund të shënonim më shumë gola ndaj Izraelit. Kishim pesë raste “një kundër një me portierin” ose me gjuajtje nga afërsia”.

Portieri i Izrelit Glazer ishte i mirë, nuk kam parë portier më të mirë që një kohë të gjatë, çfarë mbrojti ishte mrekulli. Ishte lojtari i ndeshjes”, shtoi ai për “sportske.jutarnji”.

Përballja mes Kosovës dhe Zvicrës zhvillohet të shtunën me fillim nga ora 20:45 në Bazel.

ta ndalë në barazim Izraelin.